ADAM GİBİ ADAM OLMAK

adam
‘Adam gibi adam’ olmak ne demektir? Kendimi bildim bileli duyarım, özellikle son senelerde daha da fazla kullanılmakta özellikle hemcinslerim tarafından.

Hepimiz adam gibi adam aramaktayız yediden yetmişe ama bir türlü bulunamamakta. Erkek milleti mutasyona mı uğradı ne? Herkesin ayrı bir görüşü var bu konuda.

Ben de konuyu biraz eşeledim altından neler çıkmadı neler. Ve kesinlikle ‘adam gibi’ olmak çok ama çok zor birazdan açıklayacağım sizde bana hak vereceksiniz.

Öncelikle hamuru iyi olmayandan adam olmaz ve temel kural efendi olabilmektir.

Olduğu gibi görünmek göründüğü gibi olup yalnızca kendi egoları zevkleri için yaşamaz, diğer insanlarında düşünür. Gelene ağam gidene paşam demez. Söylenecek sözü sakınmaz, ikiyüzlülüğü ve yalancılığı meslek haline getirmezler. Menfaatleri için takla üstüne takla atmaz, lafın dosdoğrusunu söyler “dansöz” gibi kıvırmazlar.

Toplum bu tip insanlara hem imrenir, beğenir hem de çok haz etmez. Başkalarına göre değil, doğrularına göre yaşar. Çıkarları için, yaşamı kolaylaştırmak için düzene ayak uydurmaz, düzeni değiştirir. Bunu başaramasa bile o yolda yalnız yürümeyi de ölmeyi de bilir. Bencillikten elde edeceğini biraz yorularak kazanır. Yağcılara menfaatçilere alışmış olanlar için bir kâbus olsalar da,tanıyan, anlayan için vazgeçilmez olurlar.

Öyle bir yürekle sarılır ki sevdiği kadına kollara gerek kalmaz. Ağlamaz değil, ağlatmaz olandır adam gibi adam. Ağlamanın insana özgü olduğunu, kadın erkek diye ayrılmayacağını bilir. Kadınını başının tacı yapar, biraz çocuk, biraz baba, biraz abi, çokça da sevgili olurlar. Maddi manevi sevdiğini mağdur etmediği gibi icabında kendi aç kalır ama sevdiğini aç bırakmaz. Yardıma ihtiyacı olanlara mutlak maddi manevi yardımcı olmaya çalışır. Kadına ve çocuğa el kalkmayacağını bilir fakat bir bakışı yada tek bir kelimesiyle de saygıyı sağlamakta zorluk çekmez.

Eskiden erkeklerin hemen hemen hepsi böyle iken son yirmi, yirmi beş senedir değişim başlayıp özellikle son senelerde iş çığırından çıkmış. Tabi burada kadınların da değişiminden kaynaklanan bir durum yok değil. Kadınlar erkeklerden rol çalmaya başladıkça durum çorbaya döndü. Kadınlar okuyup ekonomik özgürlüklerini kazanmaya başlayınca feministlik diye bir kavram ortaya çıktı. Kadın, erkekle yaşamın her alanında eşit olduğunu belirtip kabul gördü, buraya kadar her şey normal. Fakat kız evi naz evi olmaktan çıktı bunun üzerine adamlar azaldı erkekler çoğaldı. Valla onlara suçu atmak istiyorum ama olmuyor adam niye geçmişteki çabaları harcasın her şey löp diye önüne gelirken ve tabi erkeklere gün doğdu.

Her şeye rağmen ‘adam gibi adam’ sapla samanı karıştırmaz, adil olur ve kimseyi ne küçümser nede büyütür gözünde.

Adam dediğin sahiplenecek, kadın dediğin sahibini bilecek.

Ayrıca kadın gibi kadınlar da var bunlar bir ömürlüktür ama bu konu bir sonraki yazımda olacak…

Allah tüm hemcinslerime adam gibi adam nasip etsin!

Beni okumaya devam edin.

Sibel İlkiz

 

Ne mutlu ki, bu vasıfları taşıyanlara….

Adam dediğin … Adam gibi olacak işte !

Yorum Yapın

*Gerekli