ALKALİ DİYET

-KİLO VEREMİYORUM-

Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum diyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var.

Alkali Diyetdiyet

Alkali diyet,bildiklerimizin toplamıdır. Alkali diyet yeni bir kavram ya da trend değildir.Yeni olan vücudun istediği alkali seviyesini doğru besin seçimlerimizle yapabileceğimiz bilgisidir.Diyet sözcüğünün çağrıştırdığı gibi bir kısıtlama değil aksine vücuda alınan alkali oluşturan besinlerin miktarının asit oluşturanlardan daha fazla olmasını sağlayan bir “ekleme ve dengeleme” diyetidir. Örneğin bir öğünde sadece et yemek yerine, aynı öğünde et ve yanında et miktarının en az 3 katı sebze yiyerek kilo problemleri (beklediğinizin aksine) daha az görünür. Çünkü sadece asitli gıdaları tüketerek asitlenen bir bünye daha kolay yağ depolar.

Yüksek Protein Alındığı Halde Diyet Yaparken Kastan Protein Kaybedilebilir

 

Vücuda alınan hayvansal ve diğer yüksek proteinlerin oluşturduğu asitliği tamponlamak(alkali dereceye çekmek) için böbrekler kas hacminin çoğunu oluşturan Glutamin  proteinini kullanır ve asitleri vücuttan atar. Ancak azalan glutamin sebebiyle kaslar zayıflar, hacimleri azalır..

Diyetle kasları korumanın yolu protein miktarını arttırmak yerine alkali besinleri arttırarak böbreğin kaslardan daha fazla protein (glutamin) çekmesini engellemektir.

Kırmızı et azot yüklü olduğundan vücut azot fazlasını atarken daha çok asitlenir, dikkat edilmelidir

Mesele hayvansal protein almamak değil, oluşabilecek asit yükünü dengelemek için beraberinde alkali besinler de tüketilmesidir.

Mesela yeşil çiğ sebzeler önemli kalsiyum içerikleriyle alkali etki yaratacağından etin yanında tüketilecek en iyi seçenektir.

Sporcuların suya karıştırıp içtiği whey protein bildiğimiz lor peyniridir.. Asitlenme ve kilo artışı yapmaz. İçinde yeterince kalsiyum vardır.

rejim

Alkali Su Tarifi 

Sabah uyanınca güne alkali su ile başlayın. İçine biraz bal ve limon ekleyin (Alkali su tarifi : 2 litre suya 1 tatlı kaşığı İngiliz karbonatı (temin edemezseniz normal karbonat koyun) ekleyip karıştırın. Bu alkali suyudurAlkali su nasıl yaparız?

2 litre suya yaklaşık 1 yemek kaşığına yakın karbonat koyun ve  karıştırın. Gün boyu bu suyu için. Hatta sıcak veya soğuk içeceklerinizde bile bu suyu kullanabilirsiniz.

. Bu suyu çay ve yemeklerde kullanabilirsiniz.

Egzersiz sırasında 1 saatte vücudun %2 lik suyunu terle kaybederiz.. Bunun yerine koymanın ve laktik asit oluşumuna bağlı asitlenmeyi gidermenin en kolay yolu, saat başı 1 litre alkali su içmektir. (Bunun için 1 lt suya yarım çay kaşığı karbonat eklenmesi yeterlidir, marketlerde satılan yerine eczanede bulunan saf karbonat tercih edilmelidir)

Bikarbonat sporcularda kasta oluşan laktik asidi azaltır.

 

Kendimiz hakkında ne düşünürsek onu gerçek yaparız. Olmasını istediğimiz şeyler yerine genelde olmasını istemediğimiz ve bizi endişelendiren,üzen olayları defalarca düşünüp beynimizi,vücudumuzu kirletiyoruz.Düşünceler ve duygular, vücut kimyamızı değiştiren güçlü etkinliklerdir.
Mutlu insanlar daha sağlıklı ve uzun yaşarlar çünkü pozitif davranışlar Alkali bir ortam yaratılmasına sebep olur, negatif düşünceler ve duygular ise vücudumuzda asidik artıklar oluştururlar.
Yapılan gözlemlere göre uygun beslenme diyeti yaparak sağlıklı yaşayan insanların görünümleri hoş davranışları neşeli olmaktadır Bunun tersine, pesimist düşünceli ve agresif duygulu insanlar sağlıkları için iyi beslenseler dahi,negatif duygulardan arınmadıkça yeterince sağlıklı olamamaktadırlar.
Zihinsel ve duygusal enerji nin pozitif olması, taze sebze ve meyve kadar etkin olup vücut pH ı üzerinde de güçlü biçimde etkindir.

 

Sevgiyle kalın,

Sibel İlkiz

Yorum Yapın

*Gerekli