–NASIL MODA TASARIMCISI OLMAYA KARAR VERDİM–

İsterdim ki size küçüklükten beri hayalimdi falan demeyi, işin aslı bu güne kadar yaptığım işleri önceden kurduğum hayallerle yapmadım. Şartlar beni o işi yapma noktasına getirdi.

Örnek olarak 2006 da çıkardığım şiir kitabım; geçmişte yaşadığım hüsranla biten aşk oldu..1990 larda rahatlamak,içimi dökmek için kalem ve kağdı seçmiştim,bu şiirler birikti ve sonunda şiir kitabı oldu.

Modaya gelince genlerimde sanata karşı bir tutku,kabiliyet var bu konuda alçak gönüllü olmayacağım.İlk okul çağında kendi kıyafetlerimi mağazadan kendim seçerdim,annemin seçmesine karşı çıkardım.Orta okulda kendime kıyafetler çizmeye,kumaşlarını seçmeye başladım,annemin her hafta bir gün eve gelen terzisi vardı,zaman kalırsa benim tasarladıklarımı dikerdi bana.

O zaman çok fazla butik,mağaza olmadığından genelde kadınların böyle haftada bir eve gelen terzileri olurdu.Anneciğimin beni kıramaması büyük bir avantajdı tabii.Maddi,manevi anlayışlı ve bonkördü.Lise çağında işi biraz daha abarttım,ayakkabı,çizme modelleri yaptırmaya başladım ayakkabıcılara.

Bazen de dışarıdan aldığım bir gömleğe,elbiseye işlemeli yaka yada başka bir şey yaparak bambaşka bir şekle getiriyordum hem de tadilatçı bir terzi ile.Derken kendime,kızıma plaj kıyafetleri,yakalar ve plaj için ayak aksesuarları yapmaya başladım.Okadar beğenildi ki bir çok tanıdığımız bunlardan satın almak istedi ama böyle bir hazırlığım yoktu taleplerin çoğuna cevap veremedim.

Fakat bu işten kaçmamam gerektiğini gördüm ve kararımı verdim Eylül de bu sevdiğim işe yine, yeniden başlamaya hem de bu sefer kendi markamı ‘Sİ BELLE ‘oluşturarak. İkinci başlama sebebim gömlek,buluz gece-gündüz çok kullanıyorum fakat değişik,özel bir tasarım bulamadığımdan oldu.Bundan dolayı gömlek çok önemli benim için. Birde buluyoruz belki ama 1000-3000 euro civarı değişiyor  fiyatları  buda bana göre çok yüksek rakamlar. Bunu da göz önünde bulundurarak o kalitede değişik özel tasarımları uygun fiyatlarla buluşturdum ve kişinin ölçülerini alarak da kişiye özel yapabiliyorum.

Tabii bunla yetinemedim bu gömleğin altına şöyle bir etek olmalı, üstüne böyle bir ceket olmalı dedim ve onları tasarladım. Elbisede yapmalıyım dedim neticede ölçü alarak çalıştığım için  Haute Couture gibi olmuş oluyor,tüm ölçüleri alınıp yapılıyor ,genelde benim tasarımlarım olmuş oluyor tabii.

Genelde bu işe ilk adım atıldığında kapsül koleksiyon yapılır buda en fazla 10 parçadır.Benim içim okadar dolup taşıyormuş ki 60 parça ile çıktım görücüye Lansmanımda.

Bazen maymun iştahlımıyım diye sorguluyorum kendimi, şiir yazarken moda aniden hem de. Gerçek şu ki moda, güzel ve özel giyinmek,alış verişi sevmek bir hayat tarzı. Küçük yaşlarımdan beri mimli idim bu konuda,hep güzel giyindiğim,özel olduğum söylenirdi. Hiç bir zaman moda diye yakışmayan bir şeyi almam ve giymem, birde kıyafet şık ama rahat olmalı,rahatsız bir kıyafet gecenin yada günün zehir olması kabulüm değil hiç bir zaman.

” Si belle ” by Sibel İlkiz daha yeni doğmuş bir bebek, ben bebeğimi yavaş yavaş büyüteceğim bunun için kendime ve markama zaman veriyorum.

Dolayısı ile moda tasarım yapıyorum derken küçük sesle konuşuyorum,haddimi biliyorum. ”Si belle ” yüksek sesle gürül gürül konuşacağı gün gelecek..

Her yaşta her şeye başlayabilirsiniz, başkalarına da ilham verdiğimi ümit ediyorum. Hayatta hiç bir şey için geç kalmış sayılmazsınız ,yeter ki isteyin,yaptığınız işi sevin ve düşüncede takılıp kalmayın hayata geçirin.

Bu arada hiç kimse anasının karnından modacı doğmuyor,

Laura Ashley moda işine sekreter olarak başladı.

Vera Wang 39 yaşında evlenirken aradığı gelinliği bulamayınca bu işi yapmaya karar verdi.

Tasarımlarımı görmenizi tavsiye ederim,beğeneceğinizi ümit ediyorum.

Sevgi ile kalın,mutlu kalın.

Sibel İlkiz

Yorum Yapın

*Gerekli