YAŞAM KOÇLUĞU

 

— YAŞAM KOÇU — LIFE COACH —

Hepimizin yaşadığı hayattan sıkıldığı, zorlandığı, çekip gitmek istediği anlar oluyordur. Hayatın daha gri olduğu bu zamanlarda bazen kendi seçimlerimiz bazen başkalarının dayatmaları bazen de hayatın bize yaptığı güzellikler! sonucu çözümsüz kaldığımızı hissederiz. Böyle durumlariçin moral vermeyi, enerji depolamayı, yol göstermeyi iş edinmiş arkadaşlarımız, yakın dostlarımız, aile büyüklerimiz mutlaka çıkar. Bir de tam da böyle durumlar için eğitim almış ve bu işi profesyonelce yapan birtakım meslek grupları var. İşte yaşam koçluğu da bunlardan biri. Yaşam koçu sizin bugüne kadar sormanız gereken ama çeşitli nedenlerle bir türlü soramamış olduğunuz soruları size sordurmayı başarır. Hedeflerinizi ve önceliklerinizi belirlemeniz konusunda size destek sağlar ve bunlara ulaşabilmenizi sağlayacak seçenekleri görmenize yardımcı olur. Sizin kendi yaşamınızın lideri olabilmeniz için üstünüzdeki ağırlıklardan kurtularak gerçek benliğinize dönmeniz için cesaretlendirir. Tüm bunları yaparken olabildiğince tarafsız, önyargısız davranır ve sizi anlamaya çalışır, yargılamaz. Cesaretlendirmek, destek olmak, odaklanmaya yardımcı olmak, hedef koymak için seçenek göstermek, başarmanızı sağlamak gibi ifadeler yaşam koçlarının mottolarıdır. Elbette yaşam koçları yoktan bir şey var etmezler, içinizdeki enerjiyi ortaya çıkarmanıza yardımcı olurlar.

— Yaşam koçu; motivasyon, iletişim, teşvik, heyecan gibi bir çok araç ve tekniği kullanarak, danışanların şu anki durumu ile olmak istediği durum arasındaki boşluğu doldurmasını sağlayan bir uzmandır.

— İnsanların yaşam koçlarına başvurmalarının nedeni, spor koçlarına başvurmalarıyla aynıdır; onlarla çalışacak, onları cesaretlendirecek ve motive edecek birini isterler.

—- KİMLER YAŞAM KOÇUNDAN HİZMET SATIN ALIR—

— Potansiyelinin farkında olmak isteyenler

— Hedef belirlemek isteyenler

— Hedefine ulaşmak isteyenler

 —Başarısını daha ileri taşımak isteyenler

— Bir sorunu çözmek isteyenler

" Yaşam koçluğu hizmeti satın alanların genellikle bir ortak özelliği vardır; hepsi de yaşamlarından daha fazlasını isteyen, başarılı, ilerlemeye ve öğrenmeye açık zeki bireyler ve bu bireylerden oluşan ciddi kurumlardan oluşur. "

– Koçluk alan kişiler en fazla hangi kazanımları sağlıyor?

* Özgüven ve özsaygı artışı

* Sağlıklı ilişkiler kurabilme

* Kişilerarası iletişim yetiler

* İş yaşam dengesi kurabilme

* Zaman-başarı yönetimi yapabilme

* Etkili takım üyesi olabilme

* Yaratıcılık

* Geleceği sağlıklı tasarlayabilme

* Güçlü karar verebilme

* Kendi farkındalığında artış

* Pozitif odaklı düşünme yetileri

– OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIMIZ NEDEN YAŞAM KOÇUNDAN HİZMET SATIN ALIR?

Okul başarısını artırmak

Sınav kaygısını ve heyecanını dengelemek

Konsantrasyon bozukluğu, dikkat eksikliği ve çalışma isteksizliğini gidermek

Başarıya odaklanmak

Hedef oluşturmak ve hedefe ulaşmak

İmajine etmek

Amaca uygun karar verme ve seçim yapma yeteneğini geliştirmek

Becerileri geliştirmek

Saklı Potansiyelleri açığa çıkarmak

Kişiliğinin farkına vardırmak ve kendini değerli hissettirmek

Arkadaşlar ve çevre ile iyi ilişkiler kurdurmak

Sosyalleştirebilmek

Aile sorunları ile baş edebilmesini sağlamak

Empati kurabilen, doğru konuşabilen, güzel şarkı söyleyebilen, sorumluluklarının bilincinde olan, kişisel ve sosyal yeteneklerini kullanabilen, duygu ve düşüncelerini kontrol edebilen çocuk hem okulda hem de özel yaşantısında başarılı olacaktır. Çocuğun daha verimli ders çalışması, çevresiyle daha sağlıklı iletişim kurabilmesi için yapılan çalışmalardır.

Gsm: 0541 890 87 61   //     Mail: sibelilkiz@gmail.com    //   www.sibelilkiz.com

Yorum Yapın

*Gerekli